Pasaport Kaybolması

 

KAYIP PASAPORT ?

Yurtdışı seyahati esnasında kayıp veya çalınma sebebi ile pasaportunuz kaybolduğu durumda dikkatli ve hızlı hareket etmeniz gerekmektedir.

Hızlı biçimde bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına pasaportunuzun çalındığını veya kaybolduğu acil şekilde bildirmeniz gerekmektedir. Yabancı dil ile iletişim sorunu yaşamanız durumunda yurtdışı temsilciliklerimiz ve konsolosluk çalışanlarımız 24 saat yardıma hazır durumdadır.Aynı zamanda yurtdışı temsilcilik ve konsolosluklarımız da geçiçi pasaport veya seyahat belgesi düzenlemeye yetkilidir. Pasaportunuzun kaybını açıklar bir dilekçe ile müracat etmeniz ile bir ay süre ile geçerli pasaport veya seyahat belgesi düzenlenecektir, bu belge yalnızca ülkemize yapacağınız direk veya aktarmalı seyahatlerde geçerli olacaktır, Türkiye dışında bir ülke vatandaşlığınız , oturma veya çalışma izininiz var ise bu ülkelere de bu geçiçi pasaport veya seyahat belgesi ile uçuşunuza müsade edilecektir.

Geçiçi pasaport veya seyahat belgesi üzerinde seyahat edilecek yön bilgisi bulunduğu için yurtdışı seyahatiniz devam edecek ise bu seyahat edilecek rotanın geçiçi pasaport veya seyahat belgesi üzerinde yazılmasına özellikle dikkat ediniz, sınır giriş çıkışları ve uçak seyahatlerinde bu bilgiye dikkat edildiği için seyahatinize engel çıkma durumu oluşabilir.

Geçiçi pasaport veya seyahat belgesi pasaport zayi sebebi veya ülkeden sınırdışı edilme gibi durumlara göre konsolosluk yetkilileri insiyatifinde olup geçiçi pasaport düzenlenebilmesi için konsolosluknet sisteminin bulunması gerkemektedir, yüksek sayıda Türk vatandaşının yaşadığı Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi büyük ülkelerdeki konsolosluklarımızda bu elektronik sistem bulunduğu için geçiçi pasaportlar düzenlenebilmektedir.

Konsolosluknet sisteminin bulunmadığı daha az sayıda Türk yaşayan ve konsolosluk yerine temsilcilikler ile temsil edildiğimiz ülkelerde genellikle konsolosluknet sistemi bulunmadığı için seyahat belgesi düzenlenebilmektedir.

Pasaport kaybı durumunda hem bulunulan ülke emniyetinin hemde TC konsolosluğunun en hızlı biçimde bilgilendirilmesi gerektiğini unutmayınız.

Ayrıca pasaportunuzun kaybolduğunu belirten konsolosluk belgesini muhafaza ediniz.

Pasaportunuzun kaybolması yada çalınması halinde Acentemiz yetkilisi/rehberi diğer Seyahat eden misafirlere acentenin taahhüt ettiği üzere Tur Programına devam etmek zorunda olduğundan; kaybın/çalınmanın gerçekleştiği ülkede Pasaport işlemleri,geri dönüş yada tura dahil olma işlemleri ile ilgili tüm organizasyonda kendi sorumluluklarında hareket edeceklerini bilmelidirler. Bu hususta doğabilecek sıkıntı ve sorunlar ile ilgili Acentemiz sorumluluk kabul etmez.

Tercih Edilme Nedenlerimiz

Misafirlerimiz neden mi bizi bu kadar çok seviyor ?

Kurumsal Kimlik ve Tecrübe
Erken Rezervasyon Avantajları
Lüks Ulaşım ve Konfor
Güvenilirlik
Seçkin Otellerde Konaklama
Tecrübeli ve Profesyonel Kadro
Güleryüz ve Samimiyet
Güvenli Alışveriş

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Academic Tour'un tüm haberleri, kampanyaları ve yenilikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız e-bülten aboneliğimize kayıt olun.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie)
Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.